بررسی مختصر صفحات یک تم وردپرس

pages
pages
pages

بررسی مختصر صفحات
سیستم مدیریت محتوای وردپرس امکان ساخت قالب های جستجو , آرشیو, صفحه نخست و دیگر قالب های مورد نیاز را فراهم آورده است با توجه به تصویر صفحه بعد می توانید تشخیص دهید که در کدام صفحه قرار دارید فایل ها یی که در زیر آمده اند حداقل قالب هایی هستند که برای ساخت یک تم وردپرس به آن نیاز داریم.
home.php
index.php
404.php
archive.php
search.php
single.php
page.php
header.php
footer.php
functions.php
style.css

index

index

فایل index.php
این قالب یکی از دو فایل اصلی یک تم وردپرس است که در صورت نبود این فایل درون پوشه تم سیستم مدیریت وردپرس اجازه استفاده از آن تم را به ما نمی دهد همچنین اشاره کردیم که در صورت نبودن هر یک از قالب های یک تم به قالب index.php مراجعه و به عنوان قالب جایگزین انتخاب می شود. ولی چگونه این کار انجام می شود با استفاده از توابع وردپرس ما می توانیم تشخیص دهیم که وردپرس در حال حاضر به کدام قالب نیاز دارد. در ادامه با این توابع شرطی مناسب برای انتخاب قالب آشنا می شویم.

404

404

فایل ۴۰۴
صفحه ای که به هر دلیلی از بین رفته است و دیگر وجود ندارد. زمانی که شما قالب 404.php را درون تم وردپرس خود قرار می دهید وردپرس در موارد رخداد خطای 404 به این صفحه مراجعه می کند.
خطای ۴۰۴ ( HTTP 404 ) یکی از کدهای وضعیت پروتکل انتقال ابرمتن می‎باشد که با عنوان خطای «یافت نشد» ( Not Found ) شناخته می‎شود. بدین معنی که سرور وب نمی‎تواند منبع درخواستی را پیدا کند.

archive

archive

فایل Archive.php
وظیفه صفحه archive.php نمایش نتایج تمامی آرشیو های موجود در سایت می باشد.
به عنوان مثال هنگامی که در حال مشاهده دسته سرگرمی از وب سایتی هستیم وردپرس از این صفحه استفاده می کند.
تگ ها , دسته ها , بایگانی های ماهانه , سالانه و روزانه همگی در این صفحه به نمایش در می آیند
همان طور که در شکل مشاهده می کنید وردپرس توانایی ایجاد صفحاتی با اشکال متفاوت برای هر نوع آرشیو را دارا می باشد بدین معنی که آرشیو دانلود یک سایت می تواند متفاوت با آرشیو موبایل آن باشد.

single

single

فایل Single.php
یک نوشته تنها, هنگامی که بر روی لینک مطلبی کلیک کنید وارد صفحه مربوط به آن لینک می شوید و محتویات آن به طور کامل با قسمت دیدگاه ها (اگر غیر فعال نشده باشد) نمایش داده می شود. وردپرس در این گونه موارد از این صفحه استفاده می کند.
شما با استفاده از قابلیت های وردپرس می توانید صفحاتی متفاوت برای دسته های خاصی از نوشته هایتان داشته باشید. مثلا برای نوشته های دسته سرگرمی می توانید قالبی متفاوت با نوشته های دسته اخبار داشته باشید.

فایل Page.php
در مواردی از صفحات سایت مانند درباره ما , تماس با ما و صفحاتی که دسته بندی خاصی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. در این گونه صفحات نیز می توانیم از طراح های متفاوتی برای صفحات وب سایتمان استفاده کنیم.

فایل Front-page.php
تفاوت صفحه اصلی (home.php) با صفحه خانگی (front-page.php) در وردپرس زمانی است که شما از یک برگه به عنوان صفحه اصلی استفاده می کنید. وردپرس به شما این امکان را می دهد که به جای صفحه خانگی خود ، محتویات یک برگه را نمایش دهید.

فایل Functions.php
فایل Functions.php در بیشتر پوسته‌های وردپرس وجود دارد که در آن توسعه دهندگان و طراحان پوسته می‌توانند عملکرد‌های توابع خودشان را اضافه کنند این فایل مانند یک افزونه ( پلاگین ) عمل می کند و می‌توان بصورت خودکار در لود اولیه بارگذاری وردپرس از آن استفاده کرد و به وسیله‌ی آن تغییراتی قابل توجه در قالب ایجاد کرد و امکانات پوسته و وردپرس را افزایش داد.
اگرچه به نظر می رسد بسیاری از پوسته‌ها به این فایل نیاز ندارند ولی با استفاده از این فایل ، قالب شما قدرتمند و دقیق تر عمل می کند ، همچنین شما می توانید از توابع مد نظر خودتان در داخل این فایل برای هر چیزی که انتخاب می‌کنید استفاده کنید.

فایل header.php
این فایل شامل قسمت های ابتدایی تم های وردپرس می باشد. سربرگ و منو سایت که در اکثر سایت ها به صورت ثابت در تمامی صفحات یکی هستند اغلب در فایل header.php قرار می گیرند. این فایل در ابتدای قالب های سایت قرار می گیرد.

فایل footer.php
این فایل مانند header.php می باشد با این تفاوت که در انتهای قالب های وردپرس قرار می گیرد و شامل مواردی است که در انتهای تمامی صفحات یکسان هستند.

یک پاسخ

  1. amin گفت:

    سلام خسته نباشید من یه قالبی درست کردم تو فایر فاکس و کروم و اوپرا درست نشون میده ولی درون اکسپلور مشکل ul و li داره چه کار باید کرد مثلا وقتی display:inline-block براشون تعریف می کنم زیر هم میرن مثل block میشن مشکل کجاست لطفا جوابتون رو به جیمیلم ارسال کنید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *